Jak pečovat o nerezové nádobí
Nerezová ocel je jeden z nejlepších materiálů pro kuchyňské nádobí, protože je odolný i krásný. Ovšem na rozdíl od nepřilnavých pánví, může být čištění nerezové oceli tvrdý oříšek, pokud se nepoužívá dobře. Je důležité čistit pravidelně a naučit se jak efektivně vyčistit i odolné skvrny. Také je možné ošetřit pánve z nerezové oceli tak, aby jejich povrch byl aspoň částečně nepřilnavý, předejde se tím přichytávání jídla a čištění pánví bude mnohem jednodušší. Připravili jsme pro Vás několik dobrých typů:
Naučte se pravidelně čistit nádobí. Koupě nádobí z nerezové ocele je velká investice a je důležité ochránit tuto investici dobrou péčí o Vaše hrnce a pánve.
Čistěte pánve po každém použití. Čištění pánví okamžitě po použití je ochrání od skvrn a zaschlého jídla. Pokud jsou Vaše pánve neošetřené, můžete je umýt jarem a horkou vodou a jemně otřít drátěnkou (tou, která je na oboustranných houbičkách) podle potřeby.
- Pokud jsou vaše pánve ošetřené, jen je opláchněte horkou vodou, nepoužijte jar. Na otření přebytečného tuku použijte papírovou utěrku, pokud je potřeba.
- Nikdy na pánve nepoužívejte produkty obsahující amoniak nebo bělidla, protože reagují s nádobím a mohou ho poškodit, nebo změnit jeho barvu.
- Ideálně byste měli používat produkty přímo určené k čištění nerezové ocele.
Osušte pánve utěrkou. Udělejte si čas utřít každou pánev čistou utěrkou, po tom co jste je umyli. Můžete je také nechat uschnout, ale to vytvoří skvrny po vodě.
Vyvarujte se mytí Vašeho nerezového nádobí v myčce na nádobí. I když je Vaše nádobí vhodné pro mytí v myčce, mytí v myčce dramaticky zkrátí jeho životnost a zabrání nádobí vypadat dobře.
- Pokud myčku musíte použít, opláchněte ho sodovkou hned, jak ho vytáhnete z myčky a osušte ho čistou utěrkou. Tím předejdete skvrnám po vodě.
Vyleštěte Vaše nádobí z nerezové oceli. Pokud chcete, aby se Vaše nádobí lesklo, vyleštěte ho leskem na nerezovou ocel. Naneste lesk na čistý hadřík a vyleštěte jím nádobí.
- Otisky prstů můžete odstranit z vnější strany hrnců z nerezové oceli použitím lesku na sklo a papírové utěrky nebo jemného hadříku.
- Také je možné vyleštit drobné škrábance na vnější straně hrnců, použitím pasty z vody a neabrazivního prostředku nebo jedlé sody.
PŘI VELKÉM ZNEČIŠTĚNÍ PROSÍM POSTUPUJTE TAKTO:
Očistěte z nádobí zaschlé nebo přichycené zbytky jídla. Pokud je na nádobí nějaké zaschlé jídlo, namočte ho na několik hodin (můžete ho nechat namočené i přes noc) do teplé mýdlové vody. Vylijte vodu a pořádně vydrhněte houbičkou. To odstraní veškeré zaschlé jídlo.
- Nepoužívejte drátěnky, protože i když vyčistí vaše nádobí od zaschlého jídla, také odřou povrch nádobí.
Očistěte připálené skvrny z nádobí. Pokud je pánev připálená (například, byla na zapnutém sporáku příliš dlouho), můžete ji vyčistit pomocí jedlé sody. Ujistěte se, že je pánev suchá, pak celý povrch posypte jedlou sodou. Vydrhněte povrch pánve suchým hadrem, nebo houbou a jedlou sodou.
- Můžete také přidat trochu vody a vytvořit ze sody a vody pastu.
- Pokud máte stále problémy s připáleninami, použijte mírně brusný materiál jako je Cif. Dejte pár kapek na dno pánve, přidejte trochu vody. Vlhkou houbičkou vydrhněte a pořádně opláchněte. Vaše pánve budou vypadat jako nové.
Očistěte z nádobí skvrny po vodě. Skvrny po vodě jsou způsobeny minerály ve vodě a ne jen vodou samotnou. Stává se to obvykle, pokud žijete v lokalitě s vodou bohatou na minerály, ale skvrny mohou být také od příměsí ve vodě, jako je fluorid. Pokud ručně utíráte nádobí, nebudou skvrny od vody žádný problém. Pokud se objeví, polijte je trochou sodovky a setřete hadrem, opláchněte a dosucha utřete utěrkou.
- Také můžete namočit pánev do octa, pak vyčistit mírně brusným přípravkem a měkkým hadříkem.
Vyvařte připálené skvrny. Pokud připálené skvrny nejdou vyčistit sodou nebo mýdlem, můžete je zkusit vyvařit. Napusťte pánev nad skvrny vodou a dejte vařit. Přidejte do vody několik lžic soli a vypněte sporák, nechte působit několik hodin. Vodu vylijte a zkuste vydrhnout skvrny houbičkou. Pokud jsou skvrny opravdu připálené, postup opakujte.
- Sůl přidávejte až do vroucí vody. Pokud sůl přidáte do studené vody, může narušit kov.
- Místo soli můžete zkusit přidat do pánve šťávu z citronu, nebo ocet. Další zajímavá možnost je vařit na připálené pánvi 100% rajčatovou šťávu. Přírodní kyselost rajčat by měla pomoci odstranit skvrny.
Dále pak můžete povrch ošetřit tímto způsobem:
Pánev nahřejte. Hřejte nerezovou pánev na mírném plameni, dokud není opravdu horká. Mělo by to trvat asi 1- 2 min.
Nalijte na pánev olej. Když je pánev rozpálená, sundejte ji z plamene a přidejte lžíci oleje (olivový, kokosový, burákový, nebo kterýkoli upřednostňujete), zakružte pánví dokud se všechen olej nerozpustí.
Dejte pánev zpět na sporák. Zahřívejte, dokud olej nezačne kouřit. Jak se pánev zahřívá a olej rozpouští, molekuly na povrchu nerezové ocele se roztáhnou a mastnota z oleje přilne k povrchu pánve, čímž pokryje pánev nepřilnavým povrchem.
Vypněte sporák. Když začne pánev kouřit, vypněte sporák a nechte olej úplně vychladnout. Když olej vychladne a povrch pánve bude lesklý a jako zrcadlo, je pánev řádně ošetřená.
Olej vylijte. Když je pánev ošetřená, vylijte vychladlý olej z pánve do sklenice, nebo hrnku. Vytřete zbytky oleje z povrchu pánve papírovou utěrkou.
Údržba nepřilnavého povrchu. Dokud neumyjete pánev jarem, nepřilnavý povrch by měl nějaký čas vydržet. Budete ovšem potřebovat trochu oleje při vaření, tímto předejdete připalování stávajícího oleje.
- Pokud se povrch pánve začne měnit na hnědou nebo žlutou barvu, můžete znovu ošetřit pánev tím samým způsobem.